Inventář

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Vyskakovací menu inventáře
Zaplněný a tříděný inventář
Inventář bedny

Inventář je vyskakovací menu, které hráč používá ke spravování položek, které nese. V tomto menu si hráč může obléct brnění, vyrábět položky na mřížce velikosti 2x2, a vybavit se nástroji, bloky a položkami. Také je zde zobrazený hráčův skin.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Inventář se otevírá pomocí klávesy E (Y button na Xbox 360 a Xbox One, Triangle button na PlayStation, X button na Wii U a Nintendo Switch, a ••• v Kapesní Edici). Tato klávesa může být změněna pomocí menu možností ve hře. Inventář se zavírá pomocí klávesy Esc.

Inventář se ukládá na existující svět, nebo server, takže hráč bude mít přesně stejný inventář při vstupu na svět, nebo server, jako měl, když naposledy odešel.

Místa[editovat | editovat zdroj]

Inventář obsahuje 4 místa na brnění, 27 úložných míst, 9 míst v liště a místo v druhé ruce. Položky v místech lišty mohou být vybrány během hraní použitím kláves 19 , nebo kolečkem myši a být položeny nebo ovládány pomocí tlačítek myši.

Většiny položek může být na jednom místě naskládáno maximálně 64. Některé položky nejde skládat, zejména nástroje (s výjimkou hodin a kompasů), brnění a lektvary. Některé položky, jako jsou sněhové koule, prázdné kbelíky, vejce, cedulky a ender perly, se mohou skládat pouze na 16.

V módu o přežití, nebo v módu dobrodružství je také 2x2 výrobní mřížka, která dovoluje vyrobit jakoukoliv položku, ale nenabízí sklad položek.

Brnění je považováno za oblečené, pouze když je v místě na brnění; pokud je v nějakém jiném místě, není považováno za oblečené a nebude poskytnuta obrana. Držené brnění může být nasazeno za předpokladu, že na příslušném místě není žádná jiná zbroj.

Položky obsahují popisy nástrojů, pokud se nad nimi pohybuje kurzor, zobrazuje se jejich jméno, očarování, popis a některé položky specifické pro jednotlivé položky, jako je například verze napsané knihy. Zmáčknutí F3+H způsobí zobrazení dalších informací o položkách, například jejich ID, hodnoty dat a některé informace specifické pro jednotlivé položky.

Stisknutím tlačítka použití na bloku s inventářem, jako je bedna, pracovní stůl, nebo pec, se otevře jeho GUI a povolí se přenášení položek mezi 27 hlavními místy, 9 místy v liště a GUI bloku.

"hlavníruka", "druháruka", "hlava", "břicho", "nohy", a"chodidla" jsou jediné dostupné místa pro nastavení atributů.

Kniha receptů[editovat | editovat zdroj]

Kniha receptů [Pouze v Java edici] je mechanika v Minecraftu, která slouží jako katalog receptů a jako výrobní průvodce. Zobrazuje každý výrobní recept, na který má hráč materiál.

Recepty výroby jsou organizovány v několika různých kategoriích:

 • První, nejvyšší záložka obsahuje každý odemčený recept.
 • Druhá záložka obsahuje nástroje, zbraně a brnění.
 • Třetí záložka obsahuje stavební materiály.
 • Čtvrtá záložka obsahuje potraviny různé položky.
 • Pátá záložka obsahuje ruditové materiály.

Správa inventáře[editovat | editovat zdroj]

Stohy lze uchopit stisknutím levého tlačítka na stohu, a rozdělit stisknutím pravého tlačítka. Pokud má stoh liché množství položek, potom se v inventáři zanechá menší polovina (například, stoh 7 položek zanechá v inventáři 3 položky a vezme 4). Naopak, zatímco držíte stoh v inventáři, levým klepnutím umístíte celý stoh do místa a pravým kliknutím umístíte pouze jednu položku. Dvojitým kliknutím na položku seberete co největší stoh ze všech stejných položek v inventáři.

Držením klávesy ⇧ Shift a kliknutím na položku přesunete položku z Vaší lišty do hlavních 27 míst, nebo naopak. Pokud tak učiníte, když je inventář bloku (bedny, dávkovače apod.) otevřen, odešle stoh položek okamžitě z Vašeho inventáře do bloku, který máte otevřený, nebo naopak. Držením klávesy ⇧ Shift a dvojitým kliknutím na stoh přesunete všechny položky tohoto druhu mezi vaším inventářem a inventářem bloku, nebo vaším inventářem a vaší lištou, ale musíte v inventáři držet položku, aby to fungovalo. Držená položka je nerelevantní.

Zmáčknutím kláves 19 přehodíte položku, na kterou míříte myší s položkou, která je na přiřazeném místě v liště, nebo přesunete položku na příslušné místo v liště, pokud je volné.

Dragging items around with the left mouse button will equally divide the stack over the dragged-over slots, while dragging item stacks around with the right mouse button will place one of that stack in each dragged-over slot, in both cases only if the slot is empty or contains the same item being dragged.

In Creative mode, middle clicking an item will grab a full stack of the item while leaving the item in the slot, and dragging items with the middle mouse button will place a full stack of the item in each dragged-over slot.

Pressing C+1-9 in Creative mode will save the current toolbar in the Saved Toolbars tab. It can be loaded with X+1-9.

Pressing drop while the mouse is hovering over an item in the inventory or a container will drop one item. Holding Ctrl and pressing drop while hovering over a slot in the inventory or container that has one or more items, will consequently drop the entire stack of items. While venturing without the full inventory open, the same can be applied for the selected item(s) from the hotbar. Items can also be dropped into the world by clicking outside the inventory window while holding item with your cursor.

Tvořivý inventář[editovat | editovat zdroj]

In Creative mode, the inventory contains most of the blocks and items from Survival mode (with some exceptions, like dragon eggs or command blocks), and a few more (such as spawn eggs, or fireworks). The player can pick up blocks from here to use endlessly.

Java edice[editovat | editovat zdroj]

Creative mode item selection screen (opened to the search tab)

A single item can be grabbed using left click, and will increase with continued left clicks on that item. Left or right clicking with an item or stack of items while hovering over any item other that the one held will get rid of the held item. Right clicking and item will also pick up one item, but the second click will then put it back down as opposed to picking up more. Shift-clicking an item will grab a full stack. Pressing a number key while hovering over an item will instantly place one full stack of that item into the hotbar slot that corresponds with the number.

The Creative inventory screen is sorted into 10 sections: Building Blocks, Decoration Blocks, Redstone, Transportation, Miscellaneous, Foodstuffs, Tools, Combat and Brewing There is also a search box (compass icon), saved toolbars (bookshelf icon), and Survival inventory tab (chest icon).

Using the search tab, one can access enchanted books of any levels, whereas only books of the maximum levels can be found in the Tools and Combat sections.

Kapesní edice[editovat | editovat zdroj]

Soubor:PECreativeInventory.png
Creative mode item selection screen (Classic UI)

A stack of items from the Creative inventory can be sent to the active hotbar slot by tapping on that item.

The Creative inventory screen in PE is sorted into 4 sections, not named, but corresponding roughly to the following categories: materials, tools and weapons, decoration blocks and building blocks. These 4 tabs appear along the right-hand side of the inventory, or along the top in Windows 10 Edition. The Creative inventory screen also includes the usual armor, crafting and Survival inventory tabs along the left, or along the bottom in Windows 10 Edition.

Konzolová edice[editovat | editovat zdroj]


This section is a work in progress and needs your help

External inventories[editovat | editovat zdroj]

Many blocks and some non-player entities have their own inventory-like windows that pop up to allow manipulation of items. Note: despite the fact that ender chest, crafting table, beacon, anvil, enchanting table and villager inventories are actually internal behind the scenes, they are listed here as external because they require clicking on something external.

Mob inventory[editovat | editovat zdroj]

Certain mobs have inventory slots, used for various purposes.

 • Villagers have 8 slots, not accessible to the player, which they use to collect various farming-related seeds and foods.
 • Agents[Pouze EDU edice] have 27 slots which are accessible to the player by a GUI, and which can be accessed by the agent according to its programming.
 • Donkeys and Mules, when equipped with a chest, have 15 inventory slots accessible to the player.
 • Llamas, when equipped with a chest, have 3, 6, 9, 12 or 15 inventory slots, according to their Strength stat.

Achievements[editovat | editovat zdroj]

Template:Load achievements: Unknown achievement. Achievement title not found on page Achievements

Video[editovat | editovat zdroj]

Note: This video was created before 1.9, when one off-hand slot was added.Inventář/video

History[editovat | editovat zdroj]

Java Edice (Classic)
0.0.20The player's inventory can now be accessed by pressing B.
0.24Breaking blocks allows you to pick them up and place them, thus adding and removing them from your inventory.
0.24_06The currently selected block in your hotbar now shows up in view.
0.24_07When no item is selected in the hotbar, the player's arm is now shown.
0.26 SURVIVAL TEST 6Inventory screen test.
Java Edice (Indev)
0.31January 29, 2010The player can now view the inventory screen.
The player inventory was the crafting menu, and had same GUI as the current Crafting Table GUI as seen in a video by Notch[1]
You can walk around while having the inventory open.
?Crafting Table was added, and the crafting grid in the inventory was replaced with a 2×2 one.
You can place items in the 2×2 crafting grid and they stay there when the inventory was closed.
Java Edice (Infdev)
?Player starts out with a stack of 999 glass and 990 wooden planks.
Java Edice (Alpha)
1.0.15You no longer can walk while the inventory is open.
1.1.0Inventory is now saved on multiplayer servers.
Java Edice (Beta)
1.0Items now have tooltips displaying their name if the cursor is hovered over the item.
Items placed in the crafting grid are now dropped simultaneously when the inventory is closed.
1.4The default key for opening the inventory is now E instead of I because Notch found it to be much more efficient.[2]
1.8The inventory in Creative Mode is now an Item selection page with all items and no characters, similar to one in the Classic 0.30 Creative Mode.
Picking up a block in Creative Mode with a full hotbar puts it in an inventory like the one in Survival mode. The only way to see it was to open a block with its own inventory.
release
1.2.4The body parts drawings have been reintroduced in the armor pieces.
1.3.112w21bThe Creative inventory menu is now organized into 10 categories: Building blocks, Decoration blocks, Redstone, Transportation, Miscellaneous, Foodstuffs, Tools, Combat, Brewing, and Materials.
The Survival-mode inventory is also accessible. The inventory button does not close the inventory and instead opens search tab, so the player has to press Esc instead.
12w22aThe orientation of tools/weapons/items changed from being oriented towards the left to being oriented towards the right.
The player can wear and remove armor in Creative mode
The Search tab does not automatically open up unless the player presses their chat key (Default: T), allowing the inventory to be closed with the normal inventory key again.
1.915w31aRearranged the Survival inventory to accommodate the new off hand slot.
Unified the orientation of many items in the inventory.
1.1116w32aThe message "Unable to open. Loot not generated yet." will now appear on top of the hotbar, the place that the message "Press ⇧ Left Shift to dismount" will also appear when you're riding a mob.
1.1217w06aAdded Saved Toolbars.
Materials tab is now merged with the Miscellaneous tab.
pre6Optimized Creative inventory searching; namespaces (e.g minecraft:stone) are no longer considered when searching.
Pocket Edition Alpha
0.1.0Unlimited blocks can be placed from the player's inventory.
0.2.0The previous inventory is now used in Creative mode.
Added the Survival inventory. The user can still see the blocks as though in Creative mode, but cannot use them unless having gathered the respective material.
As crafting has not yet been implemented, the player spawns with infinite quantities of normally craftable items.
0.3.0The Survival mode inventory now includes a 2x2 crafting grid.
0.6.0Armor tab is added into the Survival inventory.
0.8.0Creative inventory is redesigned with 4 sections (Blocks, Decoration blocks, Combat, and Miscellaneous).
0.9.0Redesigned the Survival inventory to match it to the Creative inventory.
Crafting grids now show craftable recipes, with the 2x2 or 3x3 grid showing the recipe.
0.11.0Changed the inventory texture in the Survival inventory from a brick to a chest.
0.14.0Added Survival inventory tab.
0.16.0build 1Added search tab to Creative inventory (Win10 only).
Kapesní Edice
1.0build 1Added Profile UI option to change between Inventory UI "Pocket" and "Classic (like in Windows 10 Edition)".
1.1build 1Off-hand slot added.

Issues[editovat | editovat zdroj]

Problémy týkající se “Inventář” jsou spravovány na issue tracker. Problémy hlaste tam.

Trivia[editovat | editovat zdroj]

Death while you are in your inventory
 • If the inventory is open when the player dies, the avatar will fall over and have a red tinge.
 • When sleeping or riding a pig, horse, boat or minecart and the inventory screen is accessed, the avatar will be shown in the respective position. However, only the player will be displayed.
 • In the Item Selection screen, some items and blocks are missing, such as huge mushroom blocks, dragon eggs and mob spawners.
 • The avatar will always look at the mouse cursor while in inventory.
 • The Search Items tab's compass icon acts just like a normal compass, and spins wildly in the Nether and End dimensions.

See also[editovat | editovat zdroj]

References[editovat | editovat zdroj]