Křesadlo

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Křesadlo
Křesadlo.png
Křesadlo
Typ

Nástroje

Trvanlivost

65

Obnovitelný

Ano

Stohovatelné

Ne

Hodnota dat

dec: 259 hex: 103 bin: 100000011

Křesadlo je nástroj používaný k založení ohně. Od 12w21a je ho možné vyrobit nebo koupit od vesničanů.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Přísady Recept » Výrobek
Železný ingot
+
PazourekŽelezný ingot


Pazourek

Křesadlo

Využití[editovat | editovat zdroj]

Pokud je křesadlo použito pravým kliknutím na vrchní straně pevného, zcela neprůhledného, bloku nebo po stranách hořlavého bloku vloží se do přímo přilehlého, k povrchu kde bylo použito, bloku vzduchu oheň. Jak v módu přežití, tak v kreativním módu použití (kliknutí pravou) křesadla na TNT tento blok spustí. Křesadlo má limit pouhých 65 použití. Jakmile kliknete pravou, abyste založili oheň, bude křesadlu odčerpán bod trvanlivosti bez ohledu na to zda bylo použito na správný blok či ne. Ačkoliv křesadlo není nástrojem na ničení bloků, může tak být použito (kliknutí levým) aniž by bylo poškozeno.

Schopnost zapálení dělá z křesadla všestranný nástroj a zbraň. I přes redukci šíření požáru může být oheň stále užitečný na některé čistící práce. Dokáže rychle odstranit dřevěné ploty i schody (například na střeše), dřevěné či vlněné podlahy k renovaci nebo vypálit příliš husté oblasti lesů. Oheň většinou neodstraní všechny nechtěné bloky a tak je nutné dočištění s jinými nástroji. Výhoda je v tom, že hráč může během vypalování dělat něco užitečného jinde.

Jako zbraň může být oheň zapálen pod stvořením nebo v jeho cestě jako postupně zraňující (damage-over-time) útok. U některých pronásledujících stvoření si tak zajistíte "útok na dálku", který nespotřebovává šípy a stvoření neohrozí útokem na blízko. Základový blok nemusí být hořlavý, oheň i tak nějakou dobu vydrží. Proti pavoukům nebo Endermenům lze křesadlo použít ke zranění bez toho, aby se stvoření stalo nepřátelským. Zatímco na poli ho můžete použít k zapálení zvěře a získat tak vhodné jídlo, aniž byste potřebovali palivo a pec.

Křesadlo má dobrou synenergii s netherrack blokem a díky tomu je převládající osvětlovací nástroj v Netheru. Toto využití lze rozšířením netheritu i do běžného světa, což poskytne jasnější světlo a poškození potencionálně srovnatelné s pochodněmi. Použití křesadla na netherit umožní jednoduchou výstavbu ohniště a s použitím dalších nehořlavých bloků zamezíte i případnému šíření ohně. Navíc oheň lze využít k rychlému zbavování se nepotřebných předmětů, tím že je vhodíte do ohně nebo s použitím netheritu vytvoříte trvalou spalovnu s méně omezeními než skýtá láva. Křesadlo, spolu s ohněm samotným, exploze, vystřelení z dávkovače a rudit jsou jedinými způsoby jak aktivovat TNT.

Křesadlo ke své výrobě vyžaduje jeden ingot železa, což předpokládá vlastnictví nějakých zdrojů v zásobě, které v závislosti na stylu hraní nemusí být v počátcích hry dostupné. Postupem času však křesadlo směřuje k mnohem menšímu vydání železa či pazourku při srovnání s využitím těchto prostředků jinak.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Flint and Steel (Early Indev).png
Stará textura v Indev 0.31.
  • V časných verzích Indev začínal hráč s křesadlem v inventáři. Křesadlo mohlo být také získáno z kořisti ze zabitých mobů.
  • V Indev 0.31 mělo křesadlo tmavější texturu.
  • Před přidáním pecí mohlo být křesadlo použito k tavení kovů.[1]
  • V počátcích Survival multiplayer pece nefungovaly. Byl zde mód měnící křesadlo na "zapalovač", který pec rozsvítil a zprovoznil.
  • Prior to Beta 1.6, fire could spread indefinitely, making flint and steel an effective weapon of mass destruction in areas with large, interconnected sections of flammable blocks. Many servers banned and continue to ban the use of flint and steel as it can be used for griefing. Following 1.6, fire no longer spreads infinitely.
  • Od 1.5 jsou křesadlo, spolu s ohněm samotnými, exploze, vystřelení z dávkovače a rudit jedinými způsoby jak aktivovat TNT.[2]
  • Od snapshot 12w21a může hráč koupit křesadlo za smaragdy.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Když v SMP křesadlem zapálíte (kliknutí pravou myší) TNT nebude křesadlo poškozeno.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]