Obnova wikipedie již v průběhu prázdnin!

Kostlivec

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Kostlivec
Skeleton.png
Zdraví

20 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svg)

Síla Útoku

Lehká: 2 (Heart.svg)
Normální: 3 (Heart.svgHalf Heart.svg) - 4 (Heart.svgHeart.svg)
Těžká: 4 (Heart.svgHeart.svg) - 6 (Heart.svgHeart.svgHeart.svg)

Potěr

Úroveň osvětlení 7 a méně, kdekoli mimo půl-bloků a průhledných bloků.

První vystoupení

Classic 0.24 SURVIVAL TEST (August 14, 2009)

Síť Identifikace

51

Savegame Identifikace

Skeleton

Kapky


Šípy
(0-2) při zabití.

Kosti
(0-2) při zabití.

Vzácné kapky


Luk
šance 1/40
Očarovaný
luk

zkušenost

5

Kostlivec (ang. Skeleton) je celkem rychlý nepřítel, který po hráči, ale i každém mobovi, který ho napadne, střílí šípy. Stejně jako zombie i kostlivec spawnuje v málo osvětlených oblastech a na denním světle začne hořet, kromě případu kdy plave ve vodě nebo stojí ve stínu stromů (nebo jiných bloků tak, aby na něj nesvítilo slunce). Ve verzi 1.2 získal kostlivec aktualizaci AI, jež mu umožnila mít inteligenci zhruba jako zombie, od té doby dostávají oba podobné aktualizace. Pokud kostlivci hoří, vyhledávají úkryt a jsou schopni vykonávat mnoho dalších "chytřejších" akcí.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kostlivec má bílé kosti, hlavu jako lebku a obličej stejný jako má zombie, pouze s odlišnou barvou a ústy. Zároveň kostlivec od verze 1.9 nemá ruce dopředu jako zombie. Když tě kostlivec uvidí, zvedne svůj luk, a vystřelí. Animaci stŕílení z luku má stejnou jako člověk.


Využití[editovat | editovat zdroj]

Kostlivci jsou jediným zdrojem kostí a také mohou upustit (dropnout) šípy. Každý kostlivec při smrti upustí 0-2 kosti a/nebo 0-2 šípy. Ačkoliv kostlivec vystřelí šípy, které zůstanou ve zdech a zemi, hráč tyto šípy nemůže sebrat. Kvůli hodnotným dropům jsou dungeony s kostlivci hojně vyhledávány za účelem jejich lovu. Creepeři musí být zabiti kostlivcovým šípem, aby upustili (dropli) hudební disk.

Kostlivci mají šanci 1/40 na upuštění (dropnutí) luku pouze pokud jsou zabiti hráčem. Další šancí 1/5 je možnost, že luk bude očarován kouzlem Power I nebo Infinity. Luky upuštěné (dropnuté) kostlivci jsou vždy poškozené .

Chování[editovat | editovat zdroj]

Když jsou kostlivci poblíž, jejich přítomnost se projevuje jemným chrastivým zvukem. Kostlivci pronásledují každého hráče, kterého vidí v okruhu 16 bloků. Aby se dostali do blízkosti hráče dokáží se pohybovat bludištěm a překonávat i obtížné překážky. Jakmile se dostanou na vzdálenost osmi bloků s volným úhlem pohledu na hráče zastaví a začnou ho ostřelovat šípy. Pokud se hráč vzdálí více než 16 bloků od kostlivce přestane ho tento kostlivec pronásledovat. Ve starších verzích hry kostlivci začali poskakovat okolo hráče a přitom po něm stříleli. To bylo s verzí 1.2 odstraněno protože Notch a Jeb si mysleli, že zabití kostlivce bylo až moc těžké.

Pokud kostlivcův šíp trefí jiného nepřátelského moba, tento začne útočit na kostlivce stejně jako by útočil na hráče (s výjimkou zombií a creeperů, kteří "obvykle" pokračují v pronásledování hráče). Jestliže kostlivec střelí jiného kostlivce nevyhnutelně se pustí do vzájemného duelu, který může být přerušen hráčovým útokem na jednoho z nich nebo smrtí jednoho z kostlivců.

Kostlivci nemají útok na blízko, jejich jedinou zbraní je luk.

Kostlivci se pokouší vyhnout slunečnímu světlu útěkem do stínu nebo vody.[1]

Souboj[editovat | editovat zdroj]

Čisté zabití kostlivce obecně vyžaduje použití luku a šípů. Souboj na blízko obvykle skončí tím, že je hráč zraněn alespoň jedním šípem než kostlivce skolí. Nicméně při metodě souboje na blízko je doporučeno kroužit okolo kostlivce a zmenšovat vzdálenost tím, že používáte klávesy A/D (vlevo/vpravo) a W (vpřed) současně, což je dobrý způsob jak se vyhnout šípům než se přiblížíte na útočný dosah.

Pokud není možný útok na dálku je možné minimalizovat škody blokováním mečem. Účinně lze této strategie využívat těsně před kostlivcovým vystřelením šípu, mezi jednotlivými střelami k němu popoběhnete a seknete. Opakováním procesu docílíte zabití kostlivce jen s minimálními utrpěnými škodami.

Jít po kostlivci při plavání není doporučeno, protože voda zpomalí hráčův pohyb natolik, že se stane snadným terčem kostlivcových šípů.

Kostlivci stejně jako zombie a zombie pigmeni mohou být zraněni vrhacími lektvary léčení.


Obranná opatření[editovat | editovat zdroj]

Kostlivci jsou zranitelní denním světlem (pokud nestojí ve vodě) taktéž se dají zabít lávou, ohněm, pádem, udušením a dotykem o kaktus. No zajímaví je, že jsou schopni lézt po žebřících. Populace kostlivců na povrchu může být regulována pravidelným spaním hráče v posteli ještě předtím než se kostlivci začnou spawnovat ve tmě. Hráči mohou odposlouchávat charakteristické zvuky blízkých kostlivců a ke své výhodě využívat rohů i těsných míst jeskyní.

Zabezpečení stavenišť[editovat | editovat zdroj]

Pořádné osvětlení kolem a uvnitř stavenišť je základním opatřením proti spawnování kostlivců (a jiných nepřátelských mobů).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostlivci byli jako nepřátelští mobové představeni ve hře Survival Test. Spawnovali náhodně na nových mapách přežití a následovali hráče, který se přiblížil, zhruba jako zombie. Stříleli šípy s fialově zbarvenými dříky, vypadajícími jako ohnivé šípy s rychlejším a náhodnějším poměrem, při smrti vystřelili 6 šípů s krátkým dosahem do všech směrů. Šípy vystřelované kostlivci mohly být v té době sbírány a používány hráčem. K zabití kostlivce bylo potřeba pěti ran a mohlo se zdát, že nosí brnění (které mu nezaručovalo žádnou ochranu), za zabití dával 120 bodů.

V Alfa verzi mohl kostlivec při smrti upustit (dropnout) 0-2 šípy. Od Alpha 1.2.0 (známé jako Halloween update) drží kostlivec luk v pravé ruce.

Od Beta 1.2 mohou kostlivci navíc k šípům dropnout i 0-2 kosti. Tyto kosti mohli být proměněny v kostní moučku, které se s dalšími předměty dalo využít na obarvení vlny nebo použít na obilí a sazenice stromů k jejich okamžitému dozrání. V Beta 1.4 se kosti dali využít k ochočení vlků. Od Beta 1.6.6 lze kostní moučku použít na travní bloky čímž na nich vyrostly tráva a květiny. Od Beta 1.8 je kostlivcův luk větší a je držen přirozeněji (plná velikost luku, obouruční a natahovaný s šípem) než v předchozích verzích (v jedné ruce) a kostlivci také vystřelují šípy trochu pomaleji. Nicméně síla střel se stala více razantnější. Tato verze také opravila chybu kdy kostlivci vystřelovali své šípy z vršku své hlavy. A taktéž je umožněno použití kostní moučky na houby k vypěstování obřích hub.

Od Beta 1.9 pre 5 lze použít vrhací lektvar ohnivzdornosti a ochránit tak kostlivce od upálení na slunci.

V 1.2 weekly Pre-release 12w04a byla aktualizována kostlivcova AI, aby byli chytřejší. Například když začne kostlivec na denním světle hořet, tak spěchá do nejbližšího stínu nebo do vody, aby se zachránil. AI na vyhledávání cesty pro zombie z 1.2 weekly Pre-release 12w03a byla přidána i kostlivcům v 1.2 Pre-release 12w04a. Od 12w06a, je malá šance, že z kostlivce při zabití vypadne luk a také je zde nízká šance, že tento luk bude očarovaný.

S verzí 1.2, Creepeři ignorují zásahy kostlivcových šípů a pokračují v pronásledování hráče jelikož Creeperova AI byla také aktualizována.

Video[editovat | editovat zdroj]

Skeleton/video

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Kostlivcovi šípy často minou hráče jestliže stojí dokonale klidně a kostlivec se nepohybuje.
 • Kostlivcovi nohy využívají stejnou texturu jako jeho ruce.
 • Pokud jsou upozorněni na hráčovu přítomnost, kostlivci mohou (a budou) střílet šípy pozpátku (za sebe).
 • Pokud je hráč pod kostlivcem, kostlivec trefí sám sebe.
 • Kostlivec v důlním vozíku shoří při kontaktu s denním světlem.
 • Kostlivci mohou spawnout nad pavoukem čímž stvoří "Pavoučího žokeje".
 • Když kostlivec v kreativním módu vystřelí šíp po hráči a tento šíp je odražen může zasáhnout jiného kostlivce nebo moba. Když zasáhne jiného nepřátelského moba, tak se tento mob stane nepřátelským vůči kostlivci.
 • Kostlivci mohou lézt po žebřících, ale při šplhání nestřílí po hráči. Nevyužívají žebříky ke svému zvýhodnění, ale často je při pronásledování hráče jednoduše použijí když je mají přímo před sebou.
 • V kreativním módu se může kostlivec zabít vlastními šípy pokud hráč během letu stojí přímo nad ním.
 • Pokud se kostlivec střelí svým šípem, tento šíp se v něm nezachytí.
 • Kostlivec zasažený vrhacím lektvarem zranění bude léčen, zatímco zasažení vrhacím lektvarem léčení ho bude zraňovat. Kostlivce neovlivňují lektvary regenerace a jedy. Je to tím, že kostlivci jsou nemrtví.
 • Kostlivci nemohou vidět hráče za sklem.
 • Pokud se kostlivec spawne přes Monster Spawner na mírumilovné obtížnosti, může střelit šíp na hráče, než se despawne. Šíp však neudělá žádné poškození.
 • Pokud je kostlivec napaden jiným mobem a následně hráčem, pak zůstává zaměřen na moba, který ho napadl jako první. (Samozřejmě jen dokud mob nezemře.)
 • V herních souborech je zvuk smrti, nicméně není používán a namísto něj je přehráván zvuk zranění.
 • V Survival Test měli kostlivci extrémně nízkou šanci, že se spawnou v brnění. Tato brnění byla čistě estetická a neposkytovala žádnou ochranu.
 • Kostlivec zaujímá pózu zombie spíše než pózu kdy drží luk.
 • Kostlivci skrývající se za dne ve stínech stromů nikdy nezačnou pronásledovat hráče. Jakmile však nastane noc začnou lov.
 • Vzácná chyba se projevuje tím, že kostlivcova hlava a tělo se zdá být zlaté, ačkoli luk a zbytek těla zůstává v přirozených barvách.

Podívejte se také[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Promotional Content