Začínáme pomaličku pracovat na obnově wikipedie! Přidejte se! Při překládání se prosím řiďte oficiálním českým či slovenským překladem MC Překlad pro Vás zprostředkovává projekt MCReunion

Prkna

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Prkna jsou bloky vyrobené z polen ze stromů. Blok vypadá jako několik prken položených na sebe, díky čemu se dají použít jakou podlaha i jako stěna. Prkna jsou obnovitelným materiálem a lze je získat snadno téměř všude na světě.

Přirozený výskyt[editovat | editovat zdroj]

Prkna tvoří spolu s ploty traverzy v opuštěných důlních šachtách. Vyskytují se zded v pravidelných intervalech. Dále tvoří střechy domů ve vesnicích NPC a některých místností v pevnostech (například v knihovnách).

Stavění[editovat | editovat zdroj]

Stavba z prken a ze dřeva obecně je velmi úsporná, protože za použití sekery můžete rychle získat velké množství dřeva. Jsou také dost pevné, ale snadno se vznítí a shoří, což většinou způsobují griefeři. Často se staví dřevěné stavby v lesech, kde vypadají mezi stromy hezky a můžou zde plnit funkci hostinců, ve kterých lze bezpečně přestát noc.

Soubor:2012-01-04 18.36.32.png
Dům postavený z prken.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Ingredience Vstup » Výstup
Poleno

Prkna se používají v mnoha výrobních receptech: dřevěné sekery, krumpáče, meče, lopaty a motyky; tlakové spínače, pracovní stoly, truhlice, misky, cedule, dveře, lodě, hůlky, schody, branky, jukeboxy, knihovny, hudební bloky, postele a půlbloky.

Jako výrobní materiál[editovat | editovat zdroj]

Ingredience Vstup » Výstup
Prkna
Prkna
Hůlky
Prkna
Redstonový prach
Wooden Planks
Diamant
Prkna
Dlažební kámen
Železné ingoty
Redstonový prach
Prkna
Knihy
Prkna
Vlna

Jako palivo[editovat | editovat zdroj]

Prkna jsou použiitelná jako palivo v peci, kde hoří 15 sekund, což stačí k vytavení 1,5 taveného předmětu.

Prkna jsou druhým nejefektivnějším dřevěným palivem po dřevěném uhlí (vytaví 8 předmětů), tudíž je nejlepší volbou při vyrábění dřevěného uhlí, když nemáte uhlí. Také jsou výhodným palivem při tavení 6 nebo méně předmětů, přičemž by nebyla využita plná výhřevnost uhlí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prkna nejdříve vypadala jako cihlové bloky. 30px

V módu přežití jste nejdříve mohli získat prkna přímo zničením polena, to bylo později změněno a nyní zničením polena získáte poleno.

Od verze Beta 1.9pre5 byla textura prken změněna.

Ve verzi 1.2.4 byly přidány další 3 odstíny prken, podle polen, ze kterých jsou vyrobeny.

Od verze 12w25a existují různé odstíny dřevěných schodů a půlbloků, podle dřeva, ze kterého pocházejí.

Mimo jiné[editovat | editovat zdroj]

  • Prkna vždy směřují k severu/jihu.
  • I když byly přídány nové odstíny, všechny věci vyrobené z různých odstínů mají stejný "základní" odstín. Také zničená loď vydá "základní" odstín prken, což umožňuje nevýhodnou přeměnu jiných odstínů na "základní".

video[editovat | editovat zdroj]

http://www.youtube.com/watch?v=w0PqKfGkM0w