Sněhulák

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Sněhulák
Upload Sněhulák.png
Životy

4 (Heart.svgHeart.svg)

Síla útoku

0 (Empty Heart.svg) (pouze tlačí moby zpět)
3 (Heart.svgHalf Heart.svg) Blazovi
1 (Half Heart.svg) Ender drakovi

Generace

Po vytvoření hráčem

Přidáno do hry

1.0.0 (Beta 1.9-pre1)

Běžná kořist
Zkušenosti

0

Internal ID

97

Entity ID

SnowMan (Sněžný muž)

Sněžný ochránce je první herní užitečný mob, kterého Notch označil jako hráčem-vytvořeného moba.[1] Jsou přátelští ke svému tvůrci. Sněžní ochránci se skládají z dýně a sněhových bloků a budou házet sněhové koule na nepřátelské moby. Jak se sněžný ochránce hýbe, zanechává za sebou cestu ze sněhu na zemi.[2][3] Pokud sněžný golem přejde přes houbu, houba bude zničena a vypadne jako předmět. Sněžní ochránci se nemohou zranit pádem. Po zabití z nich vypadne 15 sněhových koulí. Stejně jako Enderman a Blaze, sněžní ochránci jsou zranitelní vodou.

Výroba[editovat | editovat zdroj]
Sestavení sněžného ochránce.

K výrobě sněžného ochránce, musí hráč položit vertikálně 2 kusy sněžného bloku na zem a na ně vložit dýni. Také může být použita svítící dýně, ale nemá to na ochráncův vzhled žádný dopad.

Hráči by se měli vyvarovat snahy vytvořit golema na pracovní stůl, a vždy pokládat dýni jako poslední. Písty nemohou golema vytvořit, stejně jako nemůžou pohnout dýňovými bloky. Endermani jsou schopni vytvářet sněžné ochránce umístěním potřebných bloků, ale jedná se o velice vzácnou situaci, protože tak nečiní se záměrem.[4] Výroba sněžného ochránce může být automatizována na vanilla serverech přežití stejně jako, od snapshotu 14w04 lze nyní položit dýně dávkovačem. Také mohou být vytvořeni pomocí padajícího písku. (/summon FallingSand x y z {TileID:86,Time:10})

Chování[editovat | editovat zdroj]

Skupina sněžných ochránců hází sněhové koule na pavouka.

Sněžní ochránci se pohybují vstříc nepřátelským mobům a hází na ně sněhové koule, pokud jsou blíže, než 10 bloků. Sněhové koule je však neraní, výjimkou jsou Blaze a Enderdrak.[5] Sněžní ochránci neútočí na syčáky a agresivní vlky. Všimněte si, že v Xbox 360 verzi 1.6.1, ÚTOČÍ na syčáky (Creeper), kteří přistupují a explodují. (To se také stane v PC verzi, když zbloudilá sněhová koule trefí creepera namísto jiného zamýšleného moba,) takže buďte opatrní s výběrem místa na výrobu sněžného golema. Sněžní ochránci lákají vaše nepřátelé a ti nepronásledují vás, což golemy tvoří užitečnými, i na chytání do Návod na pasti. Sněžní ochránci mají dobré sledovací schopnosti a neskáčou z útesu nebo do lávy. Sněžní ochránci se rozpustí (zraní) v poušti, Mese, džungli, savaně a Podsvětí a při kontaktu s deštěm nebo vodou. Tito mobové jsou také užitečný na vyhazovy Endermanů. Jak na něj hází sněhové koule, Enderman se přemísťuje.

Sněžní ochránci jsou také schopní lézt po žebříku; jsou schopni vylézt tak vysoko, kde je alespoň 1 blok. (Podobně jako Železný ochránce.) Oni také mohou lézt na žebříku a přivázání k plotu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Obrana[editovat | editovat zdroj]

Sněžní ochránci se nejčastěji využívají na ochranu hráče před mobs. Čtyři sněžní golemové házejí sněhové koule dost rychle na to, aby odtlačili zombie zpátky. Vzhledem k jejich malé výdrží (2 srdce nebo 4 zásahy, což je 20% hráčova zdraví), a tak se doporučuje hráči používat více najednout. Sněžní ochránci zaútočí na Zombie Pigmen bez ohledu na to, jestli zaútočili nebo ne. A nebudou pouštět jiné Zombie Pigmen v oblasti, které se příbliží k hráči nebo golemovi.

Od doby, kdy je možné naleznout dýně v Taize, byl skvělý nápad postavit pár sněžných ochránců při prvním spuštění nebo, když je hráč zoufalý.

Zde je pár efektivních příkladu, jak ochránit sebe a své cennosti:

Horda sněžných ochránců držených mezi dvěmi liniemi plotů zaručují ochranu a zadržování mobů v bezpečné vzdálenosti. Další možností je vložit je do strážní věže a chránit je tak od zranění. K výrobě dobré věže, vytvořte malou 3x3, 1-4 bloky vysokou věž. Přidejte 4 bloky nad jeho hlavu pro ochranu před deštěm. Obkličte věž plotem a vytvořte sněžného golema uvnitř. Nepoužívejte nášlapné desky ve vašem úkrytu, pokud se zde pohybuje sněžný ochránce. Mohli by projít dveřmi a odejít pryč.

Útok[editovat | editovat zdroj]

Sněžní ochránci moby neraní, ale Blaze je důležitou výjimkou. Dáním dostatku lektvaru na ochranu proti střelám, může být také využiti pro farmu na ohnivé tyče od Blaze.

Farma[editovat | editovat zdroj]

Protože sněžní ochránci nechávají cestu ze sněhu, když se hýbou (výjimkou jsou pláně, bažiny, pouště, pláže, džungle, houbové ostrovy a Podsvětí), je možné získávat sníh od nich. Jelikož útočí na nepřátelské moby, je bezpečné ho vložit na nějaké bezpečné místo pro začátek. Nejlehčí metodou je vytvořit díru 1x1 a 2 bloky hlubokou a do ní dát hráče i golema. Když se bude hráč koukat směrem dolů a kopat sněhovou pokrývku pod sněžným ochráncem, získá tak nekonečný příjem sněhových koulí velmi rychle, protože se sníh pod ním obnoví hned, jak je zničený. K získání sněhových koulí musí být použita lopata-s jiným nářadím nebo bez něj, by se jednoduše sníh zničil. (Všimněte si, že se lopata rychle opotřebí-diamantová lopata vydrží 2 minuty a 30 vteřin.) Jelikož se skládají sněhové koule na hromadu po 16, rychle zaplní inventář, a proto je lepší vytvořit z nich blok sněhu (který se hromadí po 64 kusech a obsahuje 4 sněhové koule). Pokud chcete zkusit tento pokus v poušti, džungli, na houbovém ostrově nebo na pláži, sněžný ochránce se někdy vrhne na řeku, která je označena jako "River (řeka)" biom.

Soubor:Indoor snow farm.png
Uzavřená sněžná farma. Všimněte si římsy pro snadný přístup.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Snow Golem Face Comparison.png
Dva sněžní ochránci, jeden s dýní na hlavě a druhý bez ní.

Sněžní golemové vypadají podobně jako skutečný sněhulkák. Mají dva bloky vysoké tělo, a v každém bloku 3 kusy uhlí čtverečků veprostřed, stejně tak se nachází uhlí i v obličeji, a vypadá jako by se usmíval, ačkoliv se to vztahuje k dýni. Obličej může být vidět, když stojíte na stejném jako sněžný ochránce nebo po změně vzhledu helmy na helmu žádnou. Také mají tyčky namísto rukou. Nejsou zde žádné zjevné nohy a vypadají jako by se jenom klouzali po sněhovém bloku. POZNÁMKA: Musíte použít program MC Edit pro odstranění dýně ze sněhuláka. Při stavbě je 3 bloky vysoký. Jakmile se změní v moba, je vysoký 2 bloky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

September 21, 2011Sněžní ochránci byli poprvé zmínění Notchem, ale přidáni až ve verzi Beta 1.9.
Notch původně plánoval pojmenovat tohoto moba jako Sněhuláka. Ale velice brzy poté, co toto jméno označil, tak Reddit uživatel Cuttleman mu začal říkat "Sněžný ochránce", název se Notchovi zalíbil a pojmenoval ho tak oficiálně.[6]
December 22, 2012V snímku Příběh Mojangu, Notch zmínil přidání "sněhuláků, kteří hážou sněhové koule."
r
1.0.0Beta 1.9-pre1Sněžní ochránci byli přidáni.
Počas Beta updatů, sněžní ochránci zaútočili na hráče, když držel pšenici.
Beta 1.9-pre2Sněžní ochránci se mohou kvůli chybě množit.
Beta 1.9-pre3Sněžní ochránci se již nemohou množit.
1.2.112w06aSněžní ochránci mají novou AI hledání cesty a utvářejí zeď při útoku na moby.
12w07aSněžní golemové se zraní v pouštích, džunglích, Podsvětí a při kontaktu s deštěm a vodou.
1.814w04aNyní můžete vytvořit sněžného golema použitím dýně.
14w26cSvítící dýně nelze využít ke stavbě Sněžných ochránců.
1.8.11.8.1-pre1Svítící dýně lze opět ke stavbě Sněžných ochránců použít.
Konzolová Edice
TU7Přidáni sněžní ochránci.
TU11Zvýšen limit na počet sněžných golemů ve světě.
TU12Sněžní ochránci mají novou AI hledání cesty a utvářejí zeď při útoku na moby.
Sněžní golemové se zraní v pouštích, džunglích, Podsvětí a při kontaktu s deštěm a vodou.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

Problémy týkající se “Sněhulák” jsou spravovány na issue tracker. Problémy hlaste tam.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Sněžní ochránci se v kódu hry jmenují jako "Sněhulák".
 • I přes to, že Sněžní ochránci útočí na mnoho nepřátelských mobů, budou pouze útočit na kostlivce, pavouky, jeskynní pavouky, čarodějnice, silverfish, Blaze a zombie pigmany. Endermani prostě odcestují pryč.
  • Zombie může být napaden pouze pokud je přítomen Vesničan a Sněžný ochránce blokuje jeho cestu házením sněhových koulí na něj. Zombie chtějí odvetu a zapomenou na vesničana, dokud na něj golem útočí.
  • Železný ochránce může na sněžného ochránce zaútočit, když se omylem místo moba trefí do vesničana. To samé platí pro creepery a vlky.
 • Sněžní ochránci nosí dýni jako helmu, stejně jako hráč. Jejich aktuální sněžná hlava je schovaná pod dýní. Pokud se hráč postaví na stejnou úroveň jako sněhulák, tak uvidí skrze golemovu Pumpkin Helmet do jeho pravé tváře.
  • Použitím texture editoru na dýni můžete zviditelnit helmu, aby byla pravá tvář golema vidět.
 • Házení má v současné době stejný zvuk jako zvuk střelby z luku, ačkoliv sněhové koule mají svůj vlastní zvuk při hodu.
 • Sněžní ochránci nemohou být vytvořeni písty, protože kód pro generování sněžných ochránců lze naleznout v dýňovém "OnBlockPlace" (Když jsou položeny hráčem) událostech. Také dýně vypadnou jako entity, když na ně zatlačí píst.
  • Jedinou cestou, jak vytvořit golema, je položení dýně na na vrchol dvou sněžných bloků; položení dýně pod ochránce nic nevytvoří.In the same way
  • To samé platí Endermany, kteří mohou Sněžné ochránce vytvořit, pokud se potulují kolem s dýní a položí ji na dva bloky sněhu, vytvořené hráčem.
 • Pokud spadnou pod vodu, utopí se.
 • Ochránci nevytváří led, když se pohybují po vodě.
 • Při stavbě sněžného ochránce, je ochránce 3 bloky vysoký, ale po aktivace pouze 2 bloky.
 • Sněžní ochránci, čarodějnice a chobotnice jsou jedinými moby, kteří nevydávají žádný zvuk (kromě zvuku při útoku ochránce).
 • Vzhledem k tomu, že sněžní ochránci jsou v horkých biomech ranění ohněm , lektvar na odolnost vůči ohni vrhnutá na něj mu pomůže přežít. S ruditovým prachem, to znamená okolo šesti minut. V Podsvětí to chrání před zraněním od ohně, lávy a Blazova ohnivýh koulí, nikoliv kontaktu s Blazem.
 • Sněžní ochránci nenechávají sněžné stopy, když se pohybují po půlblocích.
 • Sněžní ochránci dostali AI hledání cesty, když byli zavedeni, což z nich činí první moby, kteří tuto schopnost měli.
 • Pokud zeď Sněžných ochránců útočí na moby, sněhové koule mohou zasáhnout jiné ochránce, kteří se posunou dopředu.
 • Sněžné golemy ještě nelze vytvořit v Pocket Edici. Pokud hráč položí dva bloky sněhu a navrch vloží dýni, nic se nestane. To samé platí pro železného ochránce.
 • Sněžní ochránci mohou jezdit ve vozíku, ale nemůžou z nich vystoupit bez hráčovi pomoci.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]