Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Uhlí

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Uhlí
Coal.png
Uhlí
Typ

Surový materiál

Trvanlivost

N/A

Obnovitelný

Ne

Stohovatelné

Ano (po 64)

První Appearance

Indev 0.31 (29. leden, 2010)

Hodnota dat

dec: 263 hex: 107 bin: 100000111

Uhlí je předmět, který se získává přímo vytěžením uhelného ložiska. Je to třetí nejefektivnější palivo do pece po kbelíku lávy a žhavých tyčinkách, jedno uhlí dokáže upéct osm rud. Společně s dřevěným uhlím je to jediné palivo, které přijímá poháněný vozík (jedno uhlí=zhruba 4 minuty jízdy).

Uhlí je také potřeba k výrobě loučí, které jsou důležité pro činnost v podzemí - ačkoliv jsou i jiné trvalé zdroje světla, žádné z nich nejsou dlouhodobě tolik efektivní (plný stack uhlí umožní společně s osmi dřevy vyrobit 256 loučí, navíc budete na další uhlí narážet přímo v podzemí). Nejlepší alternativa k loučím je pravděpodobně Netherit, který po zapálení křesadlem hoří věčně.

Uhelné ložisko lze najít v každé výšce, kde je i kámen. Je to nejhojnější materiál naleznutelný v podzemí, vyskytuje se v žílách po 5 a víc (někdy až 70). Ve verzi Minecraftu 1.3.1 a později má uhelné ložisko 2/3 šanci na zisk zkušeností po vytěžení.

Výrobna[editovat | editovat zdroj]

Ingredients Input » Output

Tavení[editovat | editovat zdroj]

Ingredients Input » Output
Ložisko uhlí
Palivo

Uhlí

Video[editovat | editovat zdroj]

Coal/video

Dřevěné uhlí[editovat | editovat zdroj]

Dřevěné uhlí
Dřevěné uhlí.png
Dřevěné uhlí
Typ

Surový materiál

Trvanlivost

N/A

Obnovitelný

Ano

Stohovatelné

Ano (po 64)

První Appearance

Beta 1.2

Hodnota dat

dec: 263 hex: 107 bin: 100000111

Dřevěné uhlí je obnovitelná alternativa k uhlí. Roztavení dřeva v peci vytvoří dřevěné uhlí, které se chová úplně stejně jako uhlí. Je užitečné zejména v prvních fázích hry, například na první noc. Umožní výrobu světelného zdroje hráčům, kteří ještě nemají uhlí, ale mají dřevo. Nedá se stackovat s obyčejným uhlím, ačkoliv vypadá stejně a používá i stejnou texturu.

Když hráč hraje hru o přežití na dokonalé rovině, kde nejsou rudy, může dřevo z vesnic roztavit na uhlí. To umožní výrobu loučí, kterých je jinak minumum.

Tavení[editovat | editovat zdroj]

Ingredients Input » Output
Kmen
Palivo

Dřevěné uhlí

Efektivita[editovat | editovat zdroj]

Je efektivnější (ale časově náročnější) nepoužívat jako palivo dřevo, ale udělat z něj nejdřív dřevěné uhlí. Dřevěný blok taví 6 předmětů, když se rozdělí na prkýnka: Jeden blok dá 4 prkýnka a každá prkýnka roztaví 1,5 předmětu. Když je roztaven na uhlí, roztaví předmětů osm, jako uhlí. Půlblok z prkýnek je však stejně efektivní jako prkýnka, takže je ještě výhodnější udělat z bloku dřeva 8 půlbloků a roztavit tak 12 předmětů.

Je efektivnější vzít 7 bloků dřeva, z jednoho udělat 4 prkýnka a na nich roztavit zbývajících 6 na uhlí. Těchto 6 dřevěných uhlí roztaví 48 předmětů. Sedm bloků dřeva by jinak roztavilo jen 42 předmětů, tudíž je tavení na uhlí o 14% výhodnější.

Navíc, když máte jeden kus uhlí (nebo dřevěného uhlí), můžete roztavit 8 bloků dřeva na 8 bloků uhlí, nahradit původní uhlí a získat tak 7, tudíž z těchto 8 bloků dřeva máme palivo pro 56 předmětů, ačkoliv to zabere trochu víc času.

Další způsoby, jak vytvořit dřevěné uhlí bez obyčejného:

  • Z jednoho dřevěného bloku udělejte 4 prkýnka, ze dvou z nich 4 tyčinky. Použijte 2 z nich jako palivo pro bloky dřeva a roztavte je na dřevěné uhlí. Není to však tolik efektivní, protože jedna tyčinka roztaví 0,5 předmětu a prkýnka (2 prkýnka -> 4 tyčinky) 1,5.
  • Při sklízení listí získáte pravděpodobně více sazenic, než potřebujete. Dvě sazenice roztaví jeden předmět, takže je možné s nimi získat ze dřeva dřevěné uhlí.

Video[editovat | editovat zdroj]

Charcoal/video

Data values[editovat | editovat zdroj]

Icon Value Description

0 Uhlí

1 Dřevěné uhlí

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starší textura v Indevu 0.31.
Java Edice (Indev)
0.31 (January 29, 2010)Přidáno uhlí.
Java Edice (Beta)
1.2Přidáno dřevěné uhlí.

Drobnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Uhlí a dřevěné uhlí mají jiné datové hodnoty, tudíž se spolu nedají stackovat, i když se chovají a vypadají úplně stejně.
  • Dřevěné uhlí může být použito pro louče a pro tavení v prvním dnu Minecraftu.
  • Dřevěné uhlí bylo původně doporučeno na Twitteru uživatelem jako nápad do hry. [1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]