Zombie obléhání

Z Minecraft Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Zombie obléhání neboli horda zombií, je herní událost, která se objevuje, když je mnoho zombií ve vesnici. Vyskytují se bez ohledu na to, jak dobře opevněná nebo osvětlená vesnice je.

Chování zombie, kteří obléhají, je téměř podobné s obyčejným spawnem zombie a obrovským dohledem. Může být těžké odhalit, jestli se opravdu jedná o obléhání zombiemi nebo jen hojný výskyt zombie, kteří se "sešli" a útočí na vesnici.

Mechanika[editovat | editovat zdroj]

O půlnoci každé noci, je 10% šance, že se zombie pokusí o obléhání. Pokud se obléhání vyskytne, může dojít k obležení domů, dokud nevyjde slunce (do doby, dokud úroveň světla nedosáhne 12).

Začátek obležení[editovat | editovat zdroj]

Každá vesnice má centrum (označováno jako geometrické centrum všech dveří ve vesnici) a velikost (buď 32 bloků nebo euklidovskou vzdálenost od nejvzdálenějších dveří ke centru, dle toho co je vyšší). Každý hráč , ve vesnici s centrem nedaleko hráče samotného, který je v dosahu vesnice + 1 blok od centra (euklidovskou vzdáleností), je adeptem na obležení.

Pokud má vybraná vesnice méně než 10 dveří nebo méně než 20 vesničanů, pak není vesnice "stabilní" (nejsou přidány ani odstraněny žádné dveře) na alespoň 1 sekundu, tak se stává kandidátem vesnice další.

Deset pokusů jsou náhodně vybrané body kruhu s poloměrem 0.9 násobeným velikostí vesnice, do které nezasahuje jiná vesnice. Hodnota písmena Y je od centra obce. Jestliže všech deset pokusů selže, selže i samotné obležení, ale stále se může pokusit o obléhání jiná horda zombií.

Pokud je naleznutý platný bod, 10 pokusů vytvoří náhodnou volbu naleznuté hordě ve spawnuté lokaci (viz níže) v dosahu 16x16x6 zvoleného bodu. Jestliže není naleznutý platný bod, bude vybírána další vesnice. Když je naleznutá platná spawnovací lokace, obléhání začne zde.

Výskyt zombií[editovat | editovat zdroj]

Zombie, kteří se vyskytli kvůli obležení, ignorují hráčovu přítomnost, úroveň světla a i přítomnost ostatních mobů. Pouze minimum podmínek pro výskyt je zjištěno:

 • blok pro spawn musí být neprůhledný a pevný
 • blok přímo pod musí mít pevný povrch (neprůhledný, spodní strana půlbloku / schodů a další)
 • blok přímo pod nesmí být podloží
 • blok přímo nad musí být průhledný
 • blok musí být v dosahu vybrané vesnice

Všimněte si, že zombie v obležení se mohou vyskytovat uvnitř průhledných bloků jako jsou půlbloky, zatímco to ostatním mobům umožněno není.

Pro obležení je vykonáno 20 pokusů o spawn zombií během 2 vteřin. Pro každou zombie, je 10 pokusů náhodnou volbou platný zombie zombie spawn bod v dosahu 16x16x6 okolo zvoleného bodu. Pokud je platný spawn bod nalezen, zombie se objeví.

Zombie vesničané se nikdy v hordě neobjevují, ale všechny ostatní typy (například dítě, žokej, zombie nesoucí předmět) je určen k náhodnému výskytu se.

Z větší části, se zombie v obležení chovají stejně jako náhodně se vyskytnuté zombie. Také zmizí, pokud se hráč dostatečně vzdálí. Výjimka je, když se označená oblast vesnice vzdálí od centra vesnice, zombie zamíří více do středu vesnice, pokud již nesledují nějaký cíl.

Vesničané, železný golem, a ostatní mobové nečiní rozdíly mezi hordou a náhodně se vyskytujícími zombiemi.

Taktika obrany[editovat | editovat zdroj]

Obnova[editovat | editovat zdroj]

Pokud alespoň dva vesničani přežijí hordu a dveře jsou brzy opraveny, vesničané se mohou začít kamarádit a tak obnovit znovu populaci vesnice. Vesnice bude v bezpečí do doby, dokud nedosáhne populace 20 obyvatel. Bez hráčova zásahu je pravděpodobné, že vesnice bude po takovém obležení zombií zničena.

I když žádný vesničan nepřežije, oopulace vesnice může být znovu obnovena vyléčením zombie vesničana (buď normálně vyskytujícího nebo zrovna změného vesničana na zombie vesničana, na normální nebo těžkou obtížnost), nebo přilákáním vesničanů z jiné vesnice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Java Edice (Classic)
June 10th, 2009Notch slíbil rozšíření, které přidá zombie obléhání, ale nikdy se tak nestalo.
Java Edice
1.2.112w07aZombie hordy byly přidány Jonem jako první část projektu.
12w07bPopulace vesničanů se znovu obnoví, pokud je k tomu volný prostor v NPC vesnici.
12w08aŽelezní ochránci byli přidáni speciálně pro ochranu vesničanů proti útokům jako jsou zombie obležení.
1.4.7Zombie obléhání se již kvůli chybě nevyskytují.
1.814w25aZombie obléhání se může vyskytnout znovu.
Počáteční pozice zombie obléhání opravena: hirdy budou začínat spíše nedaleko vesnice, než ve vesnici.
Pocket Edition Alpha
0.9.0Přidáno zombie obléhání.
Konzolová Edice
TU12Přidáno zombie obléhání.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

Problémy týkající se “Siege“ jsou spravovány na issue tracker. Problémy hlaste tam.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Když zombie útočí na vesnici, tak ignoruje hráče a jiné vesničanu, dokud hráč nebo jiný mob na něj nezaútočí.
 • Zombie také útočí na vesnické děti.
 • Déšť nebo bouře budují podmínky pro start hordy, která by pokračovala do úsvitu, dokud by obloha nedosáhla určité úrovně světla.
 • Ačkoliv zombie jsou jedinými moby, kteří na vesničany útočí, Železní ochránci stále útočí na jiné nepřátelské nebo neutrální moby. To je pravděpodobně proto, že byly vytvořeny hráčem na sebeobranu, nikoliv na obranu vesnice.
 • Hordy se mohou vyskytnou ve vesnici vytvořené hráčem a na Houbových ostrovech, i přes to, že se zombie na houbovém ostrově přirozeně nevyskytují.
 • Od 12w32a, pokud hráč vypne množení mobů cheatem /gamerule, hordy se stále mohou objevit.
 • V brzkém vývoji, Notch uvažoval nad přidáním herního režimu Zombie obléhání. Jednalo by se o boj s vlnami monster (pravděpodobně zombií). Tento režim existoval, ačkoliv nebyl nikdy vložen, a bylo od jeho vývoje upuštěno.
 • Od Redstone Update (v1.5), se zombie obléhání staly nebezpečnějšími pro hráče. To protože nová AI zombie, která umožnila, že pokud je hráč pod útokem jedné zombie, tak na něj zaútočí i ty další v okolí. To znamená, že pokud si jedna zombie z hordy všimne hráče a zaútočí na něj, má hráč co dočinění se soubojem s 20 zombiemi. Horse Update (1.6) udělal zombie obléhání mnohem vyzývavějším, protože dokud hráč bude zabíjet zombie, tak se budou objevovat stále další. Všimněte si, že módy nebo upravené servery (například s bukkity), jsou nutné k výskytu zombie obléhání. Hordy chyběly od verze 1.4.7. Pozitivní na tom bylo, že hráč mohl vlákat jednoduše jednu zombii do pasti, nicméně pokud by jí nevylákal dostatečně daleko, zombie by se do vesnice vrátila.

Galerie[editovat | editovat zdroj]